دوره آموزشی نوایس مستقل

در اسپرت گلایدر دوره آموزشی مستقل یا NOVICE دومین دوره از آموزش پاراگلایدر هست. و پیش نیاز آن گذراندن دوره مبتدی می باشد. در این دوره هنرجو یاد می گیرد که چگونه مستقلا بتواند یک پرواز ساده را بدون کمک مربی انجام دهد. اما شرایط و مراحلی برای فراگیری دوره مستقل وجود دارد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.

هدف دوره مستقل چیست ؟

اساسا هر دوره ی آموزشی هدف مشخصی را دنبال می کند. در دوره آموزش پاراگلایدر مستقل هدف بالا بردن توانایی هنرجو در اجرای تکنیک های پرواز و نحوه فرمان دادن به پاراگلایدر و همچنین کسب تجربه در طی پروازهای متعدد و آشنایی بیشتر وی با ارتفاع و الگوهای فرود می باشد. همچنین هنرجویان در این مرحله باید بتوانند به خوبی بال خود را بر روی زمین کنترل کرده و انواع تیک آف بصورت ریورز و فوروارد را به خوبی انجام دهند. در نهایت با دانش تئوری کسب شده توانایی آنالیز محیط پروازی و شرایط جوی را برای پرواز داشته باشند.

سیلابس عملی دوره مستقل چیست؟

سیلابس نشان دهنده برنامه و اهدافی است که در دوره آموزش پارگلایدر مطابق با آن دوره را انجام خواهیم داد. از این رو هنرجوی دوره خلبانی پاراگلایدر قبل از ورود به هر دوره آموزشی باید بداند که طبق چه الگویی آموزش خواهد دید. در ادامه به توضیح هر یک از موارد آموزشی در دوره مستقل یا نوایس خواهیم پرداخت.

1- توانایی آنالیز محل پرواز

از آنجایی که هنرجو در پایان این دوره مستقل می شود و می تواند به تنهایی پرواز کند بنابراین باید بتواند به خوبی شرایط محیطی و وجود موانع و خطرات را تحلیل نماید. به عنوان مثال شیب مناسب برای تیک آف، بررسی منطقه مناسب برای فرود و مناطقی که دارای آشفتگی های هوایی هستند از آن جمله می باشند. یک خلبان پاراگلایدر مستقل باید توانایی تشخیص خطرات را داشته باشد و از آنها دوری نماید.

2- توانایی آنالیز شرایط جوی

مباحث مربوط به هواشناسی از مهمترین قسمت های آموزشی در دوره مستقل می باشد. همان گونه که میدانیم آسمان محیط پرواز ماست و شناخت آسمان برای پرواز از بدیهیات است. یک پاراگلایدر با توجه به وزن کم و حساسیت آن نسبت به جریانات هوایی بسیار تحت تاثیر شرایط جوی است. داشتن علم و دانش تشخیص شرایط جوی و پیش بینی آن کمک شایانی به پرواز بهتر شما می کند.

3- تمرینات زمینی  Ground Handling

این بخش از تمرینات در دوره آموزش پاراگلایدر مستقل را می توان به عنوان پایه پرواز هنرجو تلقی کرد. توانایی کنترل بال در شرایط مختلف باد و حفظ تعادل آن بر روی سر به صورت ریورز و انجام تمرینات چرخش به حالت فوروارد و بالعکس عامل بسیار مهم و تاثیر گذاری در انجام یک تیک آف موفق می باشد. یادگیری روشهای مختلف تیک آف ریورز بصورت دست موافق و مخالف ، تیک آف با یک رایزر و … از جمله مواردی است که هنرجو در طی تمرینات زمینی به آن دست پیدا می کند.

4- اجرای انواع Take off در شرایط متعارف

بعد از انجام تمرینات کافی در مرحله قبل، انواع تیک آف ها در شرایط واقعی و بر روی کوه انجام می شود و بدین ترتیب هنرجو به تدریج فرا میگیرد که در شرایط مختلف جوی از چه تکنیکی برای انجام تیک آف موفق استفاده نماید.

تمرین گراند هندلینگ پاراگلایدر در دوره مستقل
تمرین گراند هندلینگ پاراگلایدر در دوره مستقل

5- آشنایی با  شرایط پرواز در Thermal با هدایت مربی

یکی از لذتبخش ترین بخش های پروازبا پاراگلایدر کسب ارتفاع و افزایش زمان پرواز است. یکی از این روشها پرواز در ترمال یا جریان هوای گرم رو به بالا می باشد. در دوره مستقل مربی با بیان دلایل به وجود آمدن ترمال ها و نواحی احتمالی شکل گیری آنها و قوانین ورود و خروج آنها و همچنین تکنیک های کنترل فرامین و چرخیدن در آنها به هنرجو کمک می کند تا ضمن آشنایی با ترمال ها تا حدودی نیز آنها را تجربه نماید و زمان پرواز خود را افزایش دهد.

6- آشنایی با  شرایط پرواز در Ridge با هدایت مربی

یکی دیگر از تکنیک های کسب ارتفاع و افزایش زمان پرواز با پاراگلایدر، پرواز در دیواره کوه یا ریج Ridge soaring است. در دیواره کوه به دلیل تغییر زاویه بادی که به کوه برخورد می کند و آن را متمایل به سمت بالا می کند شرایط برای کسب و حفظ ارتفاع مهیاست. در دوره مستقل قوانین ترافیکی پرواز در دیواره کوه و همچنین تکنیک های پرواز در این شرایط برای هنرجو توضیح داده می شود و سپس او پروازهای متعددی را با هدایت بیسیم توسط مربی انجام خواهد داد.

7- Big Ears با بیگ ایرز

همان گونه که از تکنیک های افزایش ارتفاع برای افزایش زمان مدت پرواز و کسب ارتفاع استفاده می شود گاهی نیاز است تا در زمان سریع تری ارتفاع را کاهش داده و فرود بیایم. روشهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که یکی از ساده ترین آنها بیگ ایرز می باشد. در این روش گوشه های بال پاراگلایدر جمع شده و در نتیجه مساحت بال کاهش می یابد و با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی ارتفاع کم می شود. تمرینات مربوط به این مانوور و نکات اجرای آن در دوره مستقل آموزش داده می شود.

8- پرواز در حداقل 2 سایت مختلف

شرایط پرواز در سایت های مختلف پروازی متفاوت است و برای آشنایی هنرجویان با این شرایط حداقل دو سایت با اقلیم و شرایط متفاوت در نظر گرفته می شود تا بدین وسیله هنرجو درک بهتری از شرایط مختلف داشته باشند.

9- حداقل 25 پرواز Soaring

برای انجام تمرینات و تکنیک های در نظر گرفته شده در طول دوره مستقل حداقل 25 پرواز آموزشی در نظر گرفته شده است که در طی آنها هنرجو به مهارت مد نظر دست یابد.

10- اجرای صحیح الگوهای چهارگانه فرود

هنرجوی دوره مستقل باید بتواند هر یک از الگوهای چهار گانه فرود شامل PTL ، PT8 ، PTS و PTU را به درستی اجرا نماید. بدین منظور وی باید با شرایط استفاده از هر کدام از الگوها و محل انجام مناسب هر یک از مراحل در الگوهای 4 گانه فرود آشنا باشد و درک درستی از آن داشته باشد. سپس در طی پروازهای متعدد و با هدایت مربی هر یک از آنها را تمرین نموده تا به توانایی انجام صحیح آن ها دست یابد.

11- اجرای صحیح گردش بازوايای 90 ،180 ،360

از آنجایی که راهنمایی های مربی توسط بیسیم و جهت دهی به مسیر پرواز هنرجو توسط زوایا بیان می شود لازم است تا هنرجو به درستی بتواند به میزان گفته شده تغییر مسیر داده و این چرخش ها را به درستی انجام دهد.  در دوره مستقل روی این مورد نیز کار خواهد شد.

12- ثبت پرواز در Log Book با تائید مربی

تمامی پرواز ها و فعالیت هایی که در طی جلسات آموزشی انجام می شود در یک دفترچه ثبت خواهد شد که به آن لاگ بوک می گوییم. لاگ بوک به عنوان یک سند برای نمایش آنچه که در طول دوره آموزش توسط هنرجو و مربی انجام شده است مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلابس تئوری دوره مستقل چیست؟

دانستن تئوری در واقع راهنمای انجام بهتر و دانستن باید ها و نباید ها در پرواز پاراگلایدر است. در دوره مستقل با توجه به هدف آن که تربیت یک هنرجوی مستقل را دنبال می کند موارد مهمی از مسائل تئوری را بیان می کنیم که در ادامه لیستی از آنها را مشاهده می کنید.

فهرست مطالب تئوری دوره مستقل

بخش اول: هواشناسی

1- تعریف Turbulence و انواع آن (Mechanical, Wake, Thermal, Shear )

2- تعریف Wind Gradient (چرا باید با حداکثر سرعتTrim Speed فرود آمد)

3- تعریف wind shear و wind chill

4- تعریف Sea Breeze و Land Breeze

5- تعریف Anabatic wind و katabatic wind

6- زمین و تاثیر آن بر جریانات هوایی (Ground effect)

7- تعریف مختصر و تقسیم بندی ابرها – محدودیتهای و خطرها

8- تعریف توده

9- تعریف جبهه

بخش دوم: آیرودینامیک (Aerodynamic)

1- تعریف و رسم نیروهای Aerodynamic برروی پاراگلایدر    ( RFA, Weight, Drag, Lift)

2- انواع درگ (Drag) : Induced, Parasitic[1- Form, 2-Skin]

3- Total Drag  و رسم نمودار آن

4- تعریف   Aspect Ratioو تاثیر آن برStability

5- انواع تیک آف (Take Off) : ( Forward, Cross Wind Take Off, Reverse )

6- تعریف و شکل پروسهStall   با در نظر گرفتن Air Flow Separation , Angle of Attack

7- انواع استال (Stall):  (  B-Line Stall, Deep Stall, Dynamic Stall, Full Stall  )

8- تعریف و توضیح  Critical Time

9- انواع  Tuck  و Recovery آنها

10- تاخیر در گردش، Adverse Yaw

11- روش  Crabbing Technique

12- تعریف  Sink Rate – Glide Ratio

13- قوانین ترافيك هوايی

14- روشهای اوجگيری ( Thermal, Ridge Soaring )

15- روشهای کاهش ارتفاع (Rapid Decent) :  (  Turn 360, Big Ears, Spiral Dive, B-Line Stall)

مدت زمان آموزش در دوره مستقل یا نوایس چقدر است ؟

بسته به شرایط هوا و حضور هنرجو آموزش دوره مستقل حداقل 1.5 ماه و حداکثر سه ماه طول خواهد کشید.

شهریه دوره مستقل چقدر است ؟

شهریه دوره مستقل با تمامی سیلابس گفته شده 4.5 میلیون تومان است.

آیا در این دوره نیاز به خرید تجهیزات داریم ؟

بله. هنرجو در دوره مستقل باید تجهیزات شخصی خودش را داشته باشد تا بتواند تمرینات این دوره را انجام دهد. در این مسیر مجموعه ما با مشاوره و راهنمایی و در صورت نیاز تامین تسهیلات بانکی یاریگر شما خواهد بود.

آیا گذراندن دوره مستقل برای پرواز کردن بصورت تفریحی کافی است ؟

همان گونه که از اسم این دوره مشخص است هنرجوی دوره مستقل می تواند به تنهایی یک پرواز ساده را در شرایط آرام و بدون توربولانس انجام دهد. ولی توصیه می شود که برای حفظ امنیت خودتان دوره امنیت پرواز را نیز بگذرانید تا بهتر بتوانید در شرایط بحرانی تصمیم گیری کنید. همچنین اگر به دنبال انجام پروازهای طولانی تر و در ارتفاع بیشتر هستید و یا میخواهید یک گام به پروازهای دو نفره و یا مربیگری نزدیک تر شوید پیشنهاد می کنیم که دوره متوسطه را بگذرانید.